До 250 000 евро за научни проекти за устойчиво развитие в Средиземноморския регион

Сподели тази статия:

Поканата за научни проекти за 2025 г. на транснационалната инициатива PRIMA отвори за кандидатстване на 07.04.2025 г. Тя ще подкрепи съвместни проекти, които допринасят за устойчивото използване на ресурси и икономическото развитие в Средиземноморския регион.

Търсят се проекти в някоя от следните тематични области:

  1. Разработване на политики за управление на водните ресурси в Средиземноморския регион;
  2. Подобряване на земеделските практики в Средиземноморието;
  3. Преход към производство на хранителни протеини от растителен произход в Средиземноморския регион.

PRIMA (от Партньорство за научни изследвания и иновации в Средиземноморието) е партньорство между 20 държави – 12 страни-членки, в т.ч. и България, и 8 държави извън Съюза. Те имат обща стратегия за научни изследвания и иновации, насочена към предизвикателствата, свързани с изменението на климата, нарастването на населението и продоволствената сигурност, недостига на вода и прекомерната експлоатация на природните ресурси.

Идеята на настоящата покана е чрез природно базирани решения и управление на земеделските системи и водните ресурси да се допринесе за устойчивото развитие и възстановяване на екосистемите. Допълнителна информация е налична тук.

Финансиране

Процедурата се осъществява към Раздел 2 на годишната работна програма на PRIMA – т.е. със средства от национални финансиращи институции. За България това е Фонд “Научни изследвания” (ФНИ).

ФНИ ще предостави на български бенефициенти общо 500 000 евро под формата на безвъзмездна финансова помощ. Ще бъдат финансирани максимум 2 проекта с българско участие с до 250 000 евро.

Бенефициенти

Български бенефициенти могат да бъдат акредитирани висши училища и научноизследователски организации.

Организациите кандидатстват единствено в консорциум, съставен от минимум 4 изследователски колектива от поне 3 участващи държави. Поне едно от юридическите лица трябва да е от държава-членка на ЕС или от асоциирана по “Хоризонт Европа” държава. Поне две юридически лица трябва да са от партньорски средиземноморски държави.

Всеки кандидат следва да кандидатства индивидуално за съответното национално финансиране.

Допустими дейности

Набират се проекти за дейности, насочени предимно към установяване на нови знания и проучване на осъществимостта на нова или подобрена технология, продукт, процес, услуга или решение. За тази цел проектите могат да включват фундаментални и приложни изследвания, разработване и интегриране на технологии, тестване и валидиране на прототип в малък мащаб в лабораторна или симулирана среда.

Проектите могат да съдържат тясно свързани, но ограничени демонстрационни или пилотни дейности, целящи да покажат техническата осъществимост в близка до оперативната среда.

Всички проекти трябва да включват съвместни изследвания. Те са задължителни и се извършват от партньорство за създаване на нови знания чрез научни изследвания, при което всеки екип в рамките на партньорството активно изпълнява специфични задачи и цели с оглед обединяване на резултатите, за да се допринесе за постигането на набор от общи, добре дефинирани цели на проекта.

Оценяване

Всяка кандидатура ще се оценява от панел независими експерти. Критериите за оценка са високи постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението. С най-висока тежест е първият критерий.

Резултатите от оценяването се очакват около 10.12.2025 г.

Срок

Продължителността на проектите е до 36 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 08.07.2025 г., 17 ч. чрез системата СУНИ. Повече подробности за поканата са достъпни тук.

Допълнителна информация е достъпна и от националната точка за контакт от България – Милена Александрова на електронен адрес aleksandrova@mon.bg, както и на тел. +359 884 171 363.

Източник: https://eufunds.media/2025/05/08/do-250-000-evro-za-nauchni-proekti-za-ustojchivo-razvitie-v-sredizemnomorskiya-region/

Разгледайте още:

Учени от БАН разработиха иновативен метод, който разкрива движението на хромозомите с невиждана досега точност

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology.