Отваря процедурата за малки иновативни грантове до 29 420 лв. за МСП

Сподели тази статия:

Днес, 27.11.2024 г., в 16:30 ч. за кандидатстване ще отвори процедурата “Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)” (BG16RFPR002-1.005). Тя е част от Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г. (ПНИИДИТ).

Целта на процедурата е да подкрепи научно-интензивни услуги, свързани с предоставянето на иновативни решения, въвеждането на нови продукти и процеси в бизнеса, решаването на технологични проблеми на предприятията, въвеждането на нови бизнес модели, прототипиране и др.

За тази цел на одобрените МСП ще бъде предоставяна безвъзмездна помощ (грантове) с фиксиран размер, която те да използват, за да заплатят на доставчици на знания като университети, научни организации, центрове за компетентност (ЦК), центрове за върхови постижения (ЦВП), Сдружението за научноизследователска и развойна дейност (СНИРД) на София Тех Парк и научноизследователски инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ).

Очакваният резултат е да се повиши сътрудничеството между предприятията в България и научноизследователските организации, да се подобри иновационният капацитет на МСП и да се насърчат устойчивите връзки наука-бизнес.

Процедурата има бюджет от 25 млн. лв. и ще подпомага микро- и МСП, които са търговци. Необходимо е кандидатите да са регистрирани не по-късно от 31.12.2022 г. и да имат средносписъчен брой на персонала за 2023 г. не по-малко от 2 лица. Също така, те трябва да са реализирали нетни приходи от продажби за 2023 г. както следва:

  • микропредприятия ≥ 41 000 лв.;
  • малки предприятия ≥ 82 000 лв.;
  • средни предприятия ≥ 123 000 лв.

Предприятията могат да кандидатстват единствено самостоятелно. С приоритет ще се ползват предприятия със седалище в Северна България, а също и в Южен централен и Югоизточен регион.

Фиксираният размер на един грант за една услуга е 14 710 лв. Едно предприятие може да кандидатства за до 2 услуги и да получи общо до 29 420 лв. Не се изисква собствено финансиране. Ще се прилага режим “Помощи за иновации в полза на МСП“*.

Допустимата дейност по процедурата ще бъде предоставянето на услуги от страна на горепосочените научноизследователски организации – “изпълнители на услугата”. Услугите са разнообразни и могат да включват информационни, консултантски, дигитални услуги, специализирани обучения и др. За да идентифицират необходимите им услуги и да изберат доставчик, с който да сключат договор, предприятията следва да използват новоразработената Платформа сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса, администрирана от Националния център за информация и документация (НАЦИД).

Поставено е изискване едно проектно предложение да се изпълнява само в един тип регион на ниво NUTS-2 – т.е. или в само по-слабо развитите региони, или само в региона в преход.

Продължителността на изпълнение на проектните дейности ще бъде до 12 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 28.03.2025 г., 16:30 ч. чрез системата ИСУН 2020.

Очаквайте по-подробна информация за условията по процедурата.


Режим “Помощи за иновации в полза на МСП” – помощ, която се предоставя на МСП за получаване, валидиране и защита на патенти и други нематериални активи, за командироване на персонал и разпространяване на знания и за консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите. Интензитетът ѝ е до 50% от допустимите разходи.

Тъй като настоящата процедура е с интензитет до 100% от допустимите разходи, общият размер на помощите по този режим не следва да надхвърля 430 282.60 лв. (220 000 евро) за едно предприятие за период от 3 години.

Източник: https://eufunds.media/2024/11/27/otvarya-protsedurata-za-malki-inovativni-grantove-do-29-420-lv-za-msp/

Разгледайте още:

Обучение по комуникация на науката

Фондация „Красива наука“ в партньорство с МОН организира на 14 и 15 декември двудневен присъствен курс в София по комуникация на наука за млади учени