Наноматериали
Анодни катализатори, съдържащи двустенни въглеродни нанотръби (DWCNT), многостенни въглеродни нанотръби (MWCNT) или фулерени от по-висок порядък за окисление на сулфити. Лиофилизираните фулерени, в присъствието на катализатор манганов оксид и полипирол, електрохимично се превръщат сулфитите в сулфати. Продуктите при окислението не възпрепятстват работата на електродите (т.е. не блокират електродната повърхност). Обещаващи резултати за ефективно електрохимично очистване на отпадъчни води от серни замърсители показват електродите с лиофилизирани катализатори, съдържащи фулерени от по-висок порядък.
Наноматериали
Разработени са нови функционални съполимерни мицели като носители на природното биологично активно вещество куркумин. Полийонните комплексни мицели носят клетъчно насочващи групи на повърхността си и са успешно са натоварени с природното хидрофобно антитуморно полифенолно съединение куркумин. Проведени са и in vitro изследвания за стабилност и антиоксидантна активност на натоварените с лекарственото вещество наноносители.
За контакти:
dimitrov@polymer.bas.bg
Наноматериали
В ИОМТ-БАН са дотирани азобензенсъдържащи материали с наночастици с различни състави, размери и морфология. Получените нанокомпозити показват значително подобрение на фотоанизотропните свойства, включително увеличено фотоиндуцирано двулъчепречупване, което води до по-висока дифракционна ефективност и по-голяма модулация на повърхностния релеф в случай на поляризационен холографски запис.
За контакти:
office@jic.bas.bg
Наноматериали
В ИОМТ-БАН 2D нанослоеве от PtSe2 са синтезирани чрез селенизация на предварително отложени Pt филми, като е използван метод за термично подпомагано преобразуване (TAC). Чрез промяна на времето за отлагане на Pt слой (Pt 3 s, Pt 8 s и Pt 10 s) са получени образци с различни дебелини, съответстващи на 7 nm, 9 nm и 12 nm, определени чрез елипсометрични измервания. Антибактериалното поведение срещу Escherichia coli е тествано чрез стандартна ISO процедура. Фотоиндуцираната антибактериална активност е вследствие взаимодействието на няколко параметъра, като висока кристалинност, полупроводниково поведение и химичен състав. Доколкото ни е известно, това е първото съобщение за антибактериална активност на 2D PtSe2, което предопределя по-нататъшни изследвания по отношение на механизма на действие и практически приложения като антибактериално покритие върху прозрачни евтини подложки.
За контакти:
office@jic.bas.bg
Наноматериали
В ЦЛПФ-БАН е разработено многослойно нанокомпозитно покритие TiAlSiN/AlSiN и е създадена технология за неговото нанасяне. Разработеното покритие показа свръхтвърдост и малък модул на еластичност. Съчетаването на тези свойства води до подобрена устойчивост на външни въздействия, устойчивост на пластична деформация и голяма способност за еластично възстановяване.
За контакти:
office@jic.bas.bg
Наноматериали
Институт по физика на твърдото тяло „Акад. Георги Наджаков“ към БАН представя технология за износоустойчив и неомокряем бетон на основата на хидрофобни наночастици от въглеродни сажди.
Предимствата на получения по тази технология бетон са свързани с това, че неомокряемото покритие от строителен силикон и въглеродни сажди възпрепятства абсорбцията на вода и корозивни йони, топлоизолира отдолулежащата конструкция, предпазва повърхността й от замърсяване с урина, мляко и семенна течност, и обезпечава износоустойчивостта на бетона към абразия, пороен дъжд и киселинен дъжд.
Изобретението е времеефективно, икономически целесъобразно и мащабируемо, което позволява лесна изработка на свръхнеомокряем бетон при строителство на различни промишлени съоръжения.
Фундаменталният проблем, който потенциално решава откритието е свързан с възможност за производство на енергийно ефективни и износоустойчиви бетонни конструкции с дълъг експлоатационен живот в условия на силно корозивни среди, като пристанищни води например.
Технологията е в средна фаза на проучване т.е. може да бъде внедрена практически веднага, но след присопособяване на метода за отлагане на защитното покритие върху обекти с големи размери (строителни сгради, трегери, носещи колони на мостове и т.н.).
За контакти:
office@jic.bas.bg
Наноматериали
Институт по оптически материали и технологии „Акад. Й. Малиновски“ – БАН предлага инженерно-техническа разработка, използваща метода на електроразпръскване за получаване на тънки слоеве, покрития, микро- и наноразмерни обекти. Технологията позволява получаването на малки по размер обекти чрез евтин и добре контролируем метод. Разработката благоприятства развитието на технологиите в областта на електрониката, оптрониката, спинтрониката и материалознанието.
Технологията представлява комбинация от широко използван метод за получаване на наноструктури (електростатично атомизиране/ електроразпръскване) и допълнителни инженерно-физични конструктивни решения за допълнителен контрол над процеса и получаваните резултати.
Технологията е на етап НТГ4-5. Активно се използва в лабораторна среда за получаване на тънки слоеве.