Неорганични материали
Получен е железен циклосиликат с най-високо съотношение Si//Fe (6) и най-ниска плътност на кристалната решетка (17.44 FC) в сравнение с познатите досега железни силикати. Структурата на му е аналогична с тази на минерала имандрит, но е със значително по-висока термична стабилност (над 900оС).
За контакти:
rosica.pn@clmc.bas.bg
Неорганични материали
Разработени са ефективни каталитични материали за получаване на чист водород чрез промотиране с меден оксид на материали, съдържащи СеО2, нанесен върху Al2O3 с високо развита повърхност. Изследването на връзката между активността и структурните, електронни и редукционни свойства показва, че взаимодействието Cu2+–Oваканция–Ce3+/или Y3+ играе решаваща роля за реактивоспособността. Катализаторите са устойчиви на дезактивиране при работа в продължение на 30 часа, което ги прави перспективни системи за получаване на екологично чисто гориво – нов тип ефективни, стабилни и икономически конкурентни медни катализатори за получаване на чист водород с приложение в горивни клетки и водородната енергетика.
За контакти:
rtabakova@ic.bas.bg
Неорганични материали
Създаден е комплексен катализатор с висока активност и дългосрочна стабилност за окисляване на толуен, пропен, пропан, бутан, хексан, диметилов етер и CO при температури 100 – 350 оC. Катализаторът е с иновативен дизайн тип „яйчена черупка“, при който активната фаза, представляваща композит от редуциран графенов оксид и Pd-наночастици, е нанесена върху керамичен носител посредством алуминиев хидрогел. Максимална каталитична активност е постигната при съотношение Pd/PdO =1. Поради специфичната морфология на повърхността на катализатора протичат процеси, които водят до реокисляване на металния паладий до наноразмерен PdO. Новият комплексен катализатор е устойчив на присъствието на водни пари и серен диоксид в газовата смес и с възможност за пълна регенерация и висока скорост на реакцията.
За контакти:
office@jic.bas.bg
Неорганични материали
Екип от ИОХЦФ-БАН, съвместно с колектив от ИП-БАН са получили мезопорест силициев диоксид от оризови люспи по оригинален, по-екологичен и икономически по-изгоден метод. Полученият материал има висока специфична повърхност, голям поров обем и пори с тясно разпределение по размер, при което мезопорите са ~ 90 % от общия обем на порите. Материалът се характеризира с доминираща worm-like мезопорестост.
За контакти:
office@jic.bas.bg
Неорганични материали
Учени от Института по обща и неорганична химия към БАН и ХТМУ са разработили материали, намиращи приложение в областта на опазването на околната среда, по-конкретно свързани с намаляване на емисиите от парникови газове:
• Катализатори за намаляване емисиите на метан;
• Материали за поглъщане на СО2.
Предимство на предложените разработки е тяхната повишена адаптивност към конкретни проблеми при опазването на чистотата на атмосферния въздух от различни индустриални източници на замърсявания генериращи емисии на метан и въглероден диоксид:
Чрез прилагането им се постига комбиниран ефект – (1) рециклиране на отпаден продукт и (2) намалени емисии от парникови газове.
Неорганични материали
Институт по минералогия и кристалография „Акад. Иван Костов“ към БАН представя метод за разработване на азотен тор с намалена загуба на азот.
Предлага се технология за получаване на съединение, което може да се използва за азотен тор и доставчик на микроелементи. Тази технология позволява силно редуцирана загуба на азот във вид на амоняк и азотни окиси, по висока от известните конкурентни решения. Има балансирано съдържание на биоелементи, което позволява прилагането като самостоятелен тор и в състава на комбинирани торови препарати. Разполага с добри физико-механични свойства и устойчивост на съхранение.