ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Подобрена е динамичната възприемчивост на заряд и осигуряване на дълъг цикличен живот в режим на частична степен на зареденост на оловните батерии, използвани в автомобили със старт-стоп системи с добавка природни и синтетични неорганични полифосфатни съединения към течния електролит на оловните батерии.
За контакти:
maria.matrakova@iees.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Чрез 3D технология в ИОНХ-БАН е създаден ефективен катализатор за очистване на отпадни газове, съдържащи летливи органични съединения. Чрез термично накаляване на изходна суровина, съставена от оксиди на алуминий и силиций и подходящи добавки, се получава носител с развита пореста структура.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Екип от ИП-БАН търси начин за повишаване ефективността на гликолизата за рециклирането и повторната употреба на отпадъчни материали от полиетилентерефталат (PET), оптимизирайки концентрацията на катализатора и добива на бис(2-хидроксиетил) терефталат (BHET) в присъствието на титаниев (IV) фосфат (TiP) като катализатор при конвенционално и микровълново (MW) нагряване за икономия на енергия. Полученият от гликолизата продукт може директното да се използва за последваща обработка без необходимост от допълнителни процедури за разделяне, например в синтеза на фосфорсъдържащи забавители на горенето.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
В Института по катализ е установено влиянието на злато, мед и рений като промотори на никел-алуминиеви слоести двойни хидроксиди при разработване на ефективни каталитични материали за пречистване на водород в реакцията на конверсия на СО с водна пара. Ползите за обществото са свързани със създаване на активни, устойчиви на дезактивация и икономически изгодни каталитични материали за получаване на екологично гориво водород.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
В ЦЛПФ-БАН са изготвени метаморфни p-i-n AlGaAs/GaAsSb/GaAs хетероструктури с висока фоточувствителност в инфрачервената част на спектъра, подходящи за приложение в многопреходните слънчеви елементи (СЕ). Получените резултати са много обещаващи по отношение използването на метаморфни хетероструктури на основата на GaAsSb за приложение в многопреходните СЕ в бъдеще като алтернатива на изорешетъчните на основата на разредените нитриди.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Една възможност за получаване на атомна енергия с хидростатично налягане
Институт по роботика – БАН представя технологично решение, което се отнася до миниатюрна система за производство на атомна енергия.
Иновативните компоненти на предложената технология са:
– генериране за първи път на контролирана верижна реакция чрез високо хидростатично налягане;
– преобразуване на атомната енергия в електрическа чрез принципа на електроскопа.
Предложената технология е на ниво TRL 5. Основният елемент на иновацията – камерата за хидростатично налягане заедно със съпътстващи я компоненти е изготвена. Предстоят експерименти, включващи зареждането й с радиоактивна смес.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Институт по електрохимия и енергийни системи „Акад. Евгени Будевски“ представя „Пилотна линия за производство на литиево-йонни батерии – 2А/ч тип „пауч“ и тип „копче” (CR2016, CR2025 и CR2032)“.
Технологията предоставя възможности за производство на пилотни количества акумулатори от два типоразмера („пауч“ и/или копче) и доказване на работна концепция. Разработва се с уникална за България апаратура, осигурена по проект Център за компетентност „Хитмобил“.
Основни области на приложение: системи за преобразуване и съхранение на енергия, в т.ч. и възобновяема.
Пилотната линия позволява изследване и оптимизиране на производствените процеси, на предпромишлен етап, осигурявайки по-голяма ефективност и намаляване на разходите. Пилотната линия може да произвежда различни видове батерии тип “пауч”, включително литиево-йонни, натриево-йонни, литиево-полимерни и други варианти, в зависимост от изискванията на клиентите. Технологията осигурява стриктен контрол на процесите и параметрите на производство, което води до по-високо качество и надеждност на крайните продукти и дава възможност за изследване и тестване на нови материали и технологии, целящи подобряване производствения процес и увеличаване капацитета и живота на батериите. Чрез нея се предоставя възможност за изследване на пазара и оценка на търсенето за батерии тип “пауч”, като така се подготвя по-добре за пълномащабно производство и комерсиализация.
Технологията е на ниво на технологично развитие – 7.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Институт по електрохимия и енергийни системи „Акад. Евгени Будевски“ представя Лаборатория за изпитване на водородни електрохимични преобразуватели (водни електролизьори, горивни клетки, водородни електрохимични компресори).
Лабораторията за тестване и охарактеризиране на водородни електрохимични системи е част от Лаборатория 3 в Центъра за компетентност „Хитмобил“. Тя е специализирана в провеждането на научни и научно-приложни разработки на различни видове водородни електрохимични преобразуватели, включително горивни клетки, водни електролизьори и водородни електрохимични компресори. Разполага с необходимото оборудване за:
• тестване на системи с мощност до 1 киловат; изпитване на мембранно-електродни пакети при различни режими на работа и температури до 110°C; определяне на фарадеева и енергийна ефективност, минимален и максимален натиск върху мембранните електродни пакети;
• измерване на омичното съпротивление и други. Всички разработки, включени в работната програма на лабораторията, могат да бъдат изпитани както на място в центъра, така и в полеви условия.
• със система за дистанционен контрол на провежданите тестове и виртуален сървър за съхранение на всички данни от изследванията.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Институт по инженерна химия – БАН представя метод за оптимален синтез и управление на ресурсно-осигурителни вериги за биодизел, биоетанол, биогаз и биоводород и производства от хранително-вкусовата промишленост.
Методите за оптимално проектиране на стратегически РОВ за производство на биогорива и тактически за производство на хранителни продукти дават възможност да бъдат анализирани етапите на целия жизнен цикъл на всеки от разглежданите продукти, което включва всички дейности по веригата от доставката на суровини, през самите производства до крайните потребители.
Методите отчитат едновременно трите аспекта на устойчивостта – икономически, екологичен и социален.
Получените оптимални решения по отношение на определяне на: избор на суровини и доставчици; места за производство на селскостопански култури за производство на биогорива; места за обработка на отпадъчна биомаса за производство биогорива; локализиране на инсталациите и съоръженията за производство на биодизел, биоетанол и биогаз, както и оптималното разположение на зарядни станции за биоводород; капацитет на производствата; транспортната мрежа; места на смесване на биогоривата; пазарите и др. могат да служат като основа за вземане на оптимални решения от страна на мениджърите, които отчитат и трите показателя на устойчивостта.
Технологията е на етап готовност за реализация.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Институт по инженерна химия – БАН представя метод и инсталация за преработка на градски битови отпадъци чрез изгаряне.
Изгарянето на отпадъци при наличие на завишено съдържание на водна пара намалява емисиите на азотни оксиди.
Методът дава възможност за утилизиране на отпадъчната топлина от горенето и последващото й използване за топлофикационни цели. Изходящите газове при осъществяване на процеса на изгаряне се третират в скрубер- колона с пълнеж, в която се осъществява тяхното пречистване.
Технологията има възможности за внедряване във всички градове с изградено централно отопление и големи предприятия с нужди от топла вода за технологични цел.
За контакти:
office@jic.bas.bg
ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Учени от Институт по инженерна химия – БАН са разработили метод за селективно извличане на вещества.
Методът предлага възможност за осъществяване на два процеса в рамките на едно апаратно устройство:
– Непрекъснат процес на работа;
– Работа при „меки“ условия;
– Процесът протича изцяло в течна фаза;
– Няма промени във фазовото състояние на химичната система, което предполага нисък разход на енергия;
– Полученият продукт има висока чистота;
– Възможности за използване на „зелени“ течни мембрани.
За контакти:
office@jic.bas.bg